Koori tutvustus

Segakoor Hilaro on asutatud 1991.aasta 29.aprillil. “Hilaro” tähendab ladina keeles “rõõmsamaks, lõbusamaks muutma, meelt lahutama”. Koori muusikalise taseme kujundamise ning repertuaarivaliku eest on kogu Hilaro tegutsemise aja jooksul hoolt kandnud dirigent Silja Otsar.

Muusikaliselt püüab Hilaro pakkuda kuulajatele mitmekesist valikut. Suurvormidest on koori kavas Missa in C tundmatult heliloojalt aastast 1800, T. Fettke “Amazing Love”,  O.Ehala tsükkel filmimuusikast “Nukitsamees” ning C. Gounod’ “Päikesemissa“. Tiit Raua eestvedamisel on Hilaro “Päikesemissat” esitanud koos Vastseliina kammerkoori, Viljandi meeskooriga Sakala ning Tartu naiskooriga Domina paljudes Eestimaa kirikutes. Vaheldusrikkust musitseerimisse on toonud koostöö solistidega Maris Liloson, Kait Tamra, Ivo Linna ning Võru Muusikakooli keelpilliorkestri ja Võru Sümfooniaorkestriga Jaan Randvere juhatusel. Publiku poolt on sooja vastuvõtu saanud temaatilised kontserdid “Koduküla, kodumaa” 2001, “Jõuluööl käib ingel igas toas”, kontsert Eesti Vabariigi aastapäevaks 2002, “Hing puhtaks” 2003, “Eesti moodi olemine” 2013.

Hilaro on kokku puutunud ka teatrimaagiaga. Üheks teatritegevuse kõrghetkeks kujunes L. Falli opereti “Lõbus talupoeg” ettekandmine Ivo Eensalu lavastuses 1997. aastal. Etenduse eest pälviti parima näitetrupi nimetus harrastusteatrite Lõuna-Eesti näitemängupäevadel Otepääl ning eriauhind ja parima naisosatäitja tiitel Maris Lilosonile harrastusteatrite vabariiklikul festivalil Põlvas. 2004. aasta sügisel esietendus koostöös Võru Teatriateljeega Tarmo Tagametsa lavastatud impro liikumise häältele “Hing?”, mida etendati ka Aluksne teatrifestivalil. 2006.a. augustis esindas “Hing?” Eestit põhjamaade amatöörteatrite festivalil Fääri saartel.

1997.aastal tunnustas Hilaro mitmekesist muusikalist tegevust Võru Linna Kultuurkapitali kultuuri  aastapreemia.

1999. aastal võitis Hilaro Tartus  Miina Härma nimelistel muusikapäevadel toimuval segakooride “Tuljaku” võistulaulmisel B-kategoorias  kolmanda  koha.

Erilisteks suursündmusteks olid F.J.Haydni oratooriumi ”Aastaajad” osade ja ka kogu oratooriumi ettekanded aastatel 2005-2007 koostöös Võru Sümfoonilise Muusika Ühinguga.

Laululust on koori viinud esinema ka kodumaakonnast kaugemale – kontsertreisile Võru sõprusmaakonda Värmlandi Rootsimaal, Kaustise rahvamuusikafestivalile Soomes, Gaujiena muusikapäevale Lätis. Osa on võetud Tallinna üldlaulupidudest, Võrumaad on tutvustatud “Estonia” teatri  talveaias. Et Hilaro on lauluvalmis ka matkateedel, siis  on ta laul kõlanud ka Eesti saartel – Hiiumaal ning Kihnus, Valgamaal ja Põlvamaal, paljudes Võrumaa paikades. Koori põhjapoolseim esinemiskoht on olnud 2000. aastal Põhja-Norras Trømsos, pikim kontsertreis  aga toimus 1996. aastal, andes koorile võimaluse esineda Šveitsis ja Itaalias. 2002. aasta reisil Leetu võeti osa Põhjamaade koorifestivalist Klaipedas, 2010. aastal osalesime Põhjamaade koorifestivalil Reykjavikis, Islandil.

Loomise hetkest alates on koori tegevuse peaeesmärgiks peetud meelelahutusvõimaluste loomist lauljatele ning rõõmsa tuju toomist kuulajatele, püüdes sealjuures esituse taseme pärast teenekamate kollektiivide ees mitte häbisse jääda.

Nüüdseks on “Hilaro” näol tegemist neljakümneliikmelise omalaadse koor-klubiga, mille tegevust juhib üheks aastaks valitud president ning tema poolt moodustatud ja üldkoosolekul kinnituse saanud juhatus. Koori  tiheda hooaja täidavad võrdselt kontsertesinemised ja aastatepikkuse koostegevuse traditsioonidest lähtuvad ühisüritused. Võimatu on ette kujutada “Hilarot” ilma sügisese ja talvise laululaagrita, kogu pere jõulupeota, kevadise aastapäeva tähistamiseta või suvise matkata.

Pisut rohkem vaimustust oma igapäevategemistesse ning elu sinu ümber muutub hoopis värviküllasemaks – seda soovib kõigile “Hilaro” ning püüab nakatada oma eeskujuga.